Uprchlíci? Poučme se z přístupu Spojených arabských emirátů, navrhuje Urbánek

02.09.2016 8:46 | Zprávy

V 89 sociálně vyloučených lokalitách v Ústeckém kraji žije téměř 40 tisíc lidí, což je třetina z celé ČR. Z kraje odteklo 10 % zahraničního kapitálu, zatímco za celou ČR se o 8 % zvýšil. A v počtu nezaměstnaných je kraj dlouhodobě na první příčce. To jsou jen některé problémy, s nimiž se bude muset nové vedení vypořádat. S jakým řešením přichází hnutí ANO, pro které jde o první krajské volby? Nejen o tom jsme si povídali s jedničkou na kandidátce Petrem Urbánkem. Mezi navrhovanými řešení si neodpustil ani bonmot a obul se do premiéra. Proč?

Uprchlíci? Poučme se z přístupu Spojených arabských emirátů, navrhuje Urbánek
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr Ano v Ústeckém kraji Petr Urbánek (ANO)

Přestože se krajských voleb účastní celá řada stran, průzkumy ukazují, že hlavní souboj proběhne mezi ČSSD a ANO. Čím budete chtít přesvědčit voliče? Proč by vám měli dát přednost?

Hnutí ANO přivádí do krajského zastupitelstva zkušené odborníky, kteří ve svém oboru již něco dokázali, namísto kariérních politiků. Například já jsem dlouhé roky řídil pobočky velké mezinárodní společnosti v různých zemích v Evropě, Africe a Asii a byl jsem při tom odpovědný za tisíce zaměstnanců a rozpočet v řádu desítek miliard korun. Tyto mezinárodní manažerské zkušenosti mohu nyní využít při řešení problémů, které náš kraj a jeho občany trápí. Mým cílem je nastartovat rozvoj našeho regionu a společnými silami zlepšit jeho vnímání v očích široké veřejnosti tak, aby na něj mohli být všichni jeho občané hrdí.

Za klíčové považujete nastavit jasná pravidla, zprůhlednit a zefektivnit nakládání s veřejnými prostředky, zatočit s korupcí a využít takto ušetřené peníze na zlepšení životních podmínek občanů kraje. Domníváte se, že nyní na magistrátě vládne korupce? A jaké budou v tomto směru vaše první kroky?

Nejde o moje domněnky, policie již obvinila bývalého hejtmana, soud již odsoudil bývalého náměstka hejtmanky a bývalý šéf ROP Severozápad, který vykonával pokyny politiků, si svůj první trest již stihl odsedět. Vedení kraje prošustrovalo miliardy korun, které mohly být využity na opravy silnic, nemocnic nebo škol, stavby obchvatů měst či ústavů sociální péče a mnoho dalšího.

Je tedy nezbytné zpřetrhat existující klientelistické vazby a ucpat díry, kterými různí kmotři vysávají peníze z veřejných rozpočtů. Podařilo se to na ministerstvech řízených ministry za hnutí ANO, podařilo se to v Děčíně, Chomutově, Litvínově, Lovosicích a dalších městech, kde máme primátory, starosty či radní a pokud získáme dostatečně silný mandát od voličů, tak toto prosadíme i na krajské úrovni.

Transparentní otevřená výběrová řízení snižující ceny dodávek o desítky procent, zveřejňování smluv za účelem veřejné kontroly a utrácení peněz pouze za smysluplné činnosti s adekvátním přínosem pro občany jsou pro nás samozřejmostí.

Kraj má nejvíce vyloučených lokalit a velké množství sociálních ubytoven, do nichž se stahují lidé z celé republiky. Je to podle vás důsledek toho, že kraj těmto lidem vyhovuje? A co s tím?

V 89 sociálně vyloučených lokalitách v našem kraji žije téměř 40 tisíc lidí, což je třetina z celé ČR, dvojnásobek Moravskoslezského kraje a desetinásobek většiny ostatních krajů. Za posledních deset let se tento počet zdvojnásobil, hlavně v důsledku obchodu s chudobou a sestěhovávání lidí závislých na sociálních dávkách do levných volných bytů či ubytoven, v nichž za ně platí předražené nájemné stát. Osobně jsem různé lokality navštívil a vnímám výhrady starousedlíků i volání dotčených obcí o pomoc.      

Například Litvínovu, kde má hnutí ANO starostku, se v Janově podařilo zmírnit sociální napětí díky využívání příkladů dobré praxe, tzn. nulové toleranci, přítomnosti policie a asistentů prevence kriminality v ulicích či preventivním programům pro děti. Obce již dnes mohou využívat dotací Ministerstva pro místní rozvoj na revitalizaci sídlišť nebo bourání vybydlených panelových domů v jejich vlastnictví. Vláda postupně rozevírá nůžky mezi minimální mzdou a sociálními dávkami, aby se stále více vyplatilo pracovat.

Zastavit obchod s chudobou, zneužívání sociálních dávek a sestěhovávání dalších lidí do sociálně vyloučených lokalit v našem regionu však obce samy nezvládnou bez změny některých zákonů a získání většího vlivu na místní dění. Kraj proto musí začít podporovat obce při jednání s vládou a pomoci jim tyto legislativní změny prosadit.

Jako závěrečný bonmot bych si s nadsázkou dovolil dodat, že nejjednodušším řešením by bylo zavedení kvót na jejich přerozdělování do Německa. Nejsem si však jistý, zda by je paní Merkelová akceptovala.  

Jak naopak zabránit dalšímu snížení počtu obyvatel, zejména kvalifikované a vzdělané pracovní síly, v důsledku odstěhování mimo území kraje?

V současnosti využívaná stipendia pro studenty a náborové příspěvky jsou pouze krátkodobým řešením pro hašení vzniklého požáru. Dlouhodobě udržitelným řešením je zajistit dostatek zajímavé a dobře placené práce a udělat z našeho kraje mnohem atraktivnější místo pro život. Mým cílem je tedy nastartovat rozvoj našeho regionu a zlepšit jeho vnímání v očích široké veřejnosti. Aby se namísto o chudém a divokém severu s doly, elektrárnami a poškozeným životním prostředím, mluvilo o našem kraji spíše jako o místu vzdělanosti, kultury, historických památek a přírodních krás.

V delším časovém horizontu bych si přál, aby se do našeho kraje začali stěhovat lidé z ostatních regionů proto, že u nás najdou velkou nabídku dobře placené práce, že zde budou působit kvalitní školy nabízející vzdělání na světové úrovni, že budeme poskytovat to nejlepší zdravotnictví a dostupnou sociální péči pro všechny skutečně potřebné, že zde bude bezpečno a zdravé životní prostředí či proto, že tu bude k dispozici rychlé a dostupné cestování za prací i zábavou. Zkrátka proto, že životní podmínky v Ústeckém kraji budou lepší než jinde. Pokud víme, kam chceme směřovat a najdeme způsob k dosažení stanovených cílů, tak se i sen může stát skutečností. Mým snem je, aby se z malé pohasínající hvězdičky stala zářící kometa, která se pro všechny ostatní stane dobrým příkladem k následování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…